Amerika’dan Unlocked iPhone 5 almak ve iPhone 5 Amerika Fiyatları


Amerika'dan Unlocked iPhone 5 almak  ve iPhone 5 Amerika Fiyatları

Amerika’dan iPhone 5 getirtmeyi düşünüyorsanız bu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Uzun süren araştırmalarım ve yurt dışı bağlantılarımdan öğrendiğim kadarıyla, iPhone 5 Unlocked ve fiyatları hakkında öğrendiğim bilgileri yazımın devamında iPhoneOyna ziyaretçilerimle paylaşmak istiyorum.

 

Apple sitesinde Amerika Unlocked versiyon (yani Türkiye’de çalışabilen versiyon) cihazların satış fiyatları açıklandı. Bu rakamlara göre yeni iPhone 5 simkilitsiz versiyonu fiyatları şu şekilde:

 

iPhone 5 16 Gb = 649 $

iPhone 5 32 Gb = 749 $

iPhone 5 64 Gb = 849 $

Tabi bu rakamlara Amerikan hükümeti bir de vergi ekliyor tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Ama onlarda eklenen vergi oranı %8 gibi bir rakam olduğundan en fazla 50 $ gibi bir rakam ekleniyor. Burada bir dip not eklemek istiyorum sonra 4-5 yıldır Amerika’dan Tax Free yani vergi iadesi alamıyorsunuz. Yani şu an Avrupada devam eden ülke çıkışında verginin iadesini almak gibi bir seçeneğiniz Amerika’da maalesef artık yok. Yani verdiğim rakamlara eyaletine göre değişen oranlarda vergi eklemeniz gerekiyor.

Neyyy? Bana inanmıyor musunuz? alın o zaman belgelerle:

Her neyse gelelim rakamları açıkladıktan sonra Unlocked yani simkilitsiz bir iPhone 5’i Amerika’dan almaya. Son öğrendiğim bilgilere göre Apple Store’da çalışan delikanlılar sormuş olduğumuz şu güzel soruya:

– Abi selamlar, Şimdi ben iPhone 5 alsam Türkiye’ye döndüğümde çalışır mı?

Nasıl soru ama :)

Cevap 2 Apple Shop’tada aynı şekilde verilmiş. Aslında bu cihazlar AT&T kilitli. Yani Amerika içerisinde sadece AT&T ile çalışabiliyor. 

Fakat siz Türkiye’ye döndüğünüzde simkartınızı takıp sorunsuz şekilde çalıştırabilirsiniz.

Son bilgiler bu şekilde yani Apple Store’dan alacağınız cihazlar Türkiye’de Nano sim kartınızı taktığınızda çalışmaya başlayacak. Çok yakında gelecek olan iPhone 5’imde sizlere bunu test edip buradan paylaşacağım.

Son bir ek Nano Sim Card’lar artık ülkemizde bulunuyor. İlk olarak Avea tarafından getirilen bu kartlar şu anda Turkcell bayiilerinde de bulunabiliyor. Hattım Vodafone umarım onlarda cihazım gelene kadar Nano sim cardları getirmeyi başarırlar.

Şu an için öğrendiklerim bunlar. Anında paylaşmak istedim. (24.09.2012 de girilmiştir.)

Bu mesajı güncelleyerek yeni bilgileri paylaşacağım. Sizlerde alt tarafta bulunan yorum bölümünden bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. iPhoneOyna.com değerli bilgilerinizle daha da büyüyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş!

pheru

pheru

Blog yazmayı seviyorum tabii paylaşmayı da... Bu aralar PC, Xbox One son sürat devam. XboxOne Gamertag: PHERU