Doctor Strange Film İncelemesi Yeni

Doctor Strange Film İncelemesi Yeni

Marvel ve Disney in sinemalara getirdiği yeni süper kahramanımız Doktor Strange ile tanışmaya hazır olun.

Marvel evreni, hoplayıp zıplayan, uçan ve süper güçleri ile önüne geleni deviren kahramanların çok ötesinde hayatı sorgulayan ve insani duyguları ile kendi kendini keşfetmeye çalışan derin karakterleri barındırır. Marvel i seven çizgi roman takipçilerinin belki de sinemada Marvel dünyası ile yeni yeni tanışan kitle ile çoğu zaman karşı karşıya gelmesinin sebebi budur. Örneğin X-men sadece bir araya gelmiş süper güçleri olan kahramanlar değil, toplum tarafından dışlanmış hayatları boyunca eziyet görmüş diğerleri dediğimiz içimizden insanları tasvir eder ve bu farkı sadece çizgi romanları uzun zamandır takip eden ve karakterleri derinlemesine özümseyen okurlar bilir.

Doktor Strange e gelirsek, hikayede egosu altında boğulmuş, yenilmeyi ve başarısızlığı hazmedemeyen, küstah ve ukala bir karakterin kendisini bulma yolculuğu tasvir edilir. Karakter olarak Ironman ile çok ortak yönü bulunan Dr Strange in Ironman den bir tık daha olgun bir karakter olmasının sebebi de egosunu kontrol altında tutmasıdır.

Film Avengers – Yenilmezler serisinin yeni halkası. Filmin sonunu bekler sabrederseniz film sonrası kısa ama keyifli bir after-credits sahnesi ile bağlantıyı kurabilirsiniz. Oldukça ünlü ve zeki operatör doktor Dr Strange in bir kaza sonucu yeteneklerini kaybetmesi ve fiziksel engellerini aşmak için Katmandu ya gitmesi, sihir ve büyü ile tanışarak dünyayı elim bir sondan kurtarmaya çalışması filmin konusu.

Sherlock dizisi ile ülkemizde de oldukça sevilen İngiliz aktör Benedict Cumberbatch, Dr Strange karakteri ile muhteşem sevilesi oyunculuğu dışında, Kadim Kişi olarak adlandırılan Constantine de kutsal melek Gabriel rolü ile gönülleri feht eden soğuk ama yetenekli Tilda Swinton un oyunculuğu filmde  göz dolduruyor. Hikayesi klişe gibi gözükse de baş kahramanımızın kendini bulma yolculuğu ve Marvel evrenine yeni bir soluk getiren büyü ve büyücülerin dünyasının başarılı olarak filmde yansıtılması oldukça keyif veriyor.

Filmin görsel efektleri on numara beş yıldız (Çok klişe bir laf ama gerçekten hak ediyor). Civil War dan bu yana bu kadar muhteşem bir dövüş kareografisi ve görsel şölen görmemiştik. Nefesleri keserek izlediğimiz sahneler filmin temposunu hep yüksek tutuyor.

Film ile ilgili söylenebilecek tek eksi nokta kötü kahraman ve ona yardımcı olan karakterlerin zayıflığı. Zayıflık ile kastımız güç olarak değil, karakter olarak bize yansıması. Derinliği olmayan yüzeysel karakterler belli bi ideolojiye hizmet etse de yine de inandırıcı gelmiyor. Yine de baş kahramanımızın belki de Marvel evreninin en güçlü kötü karakterini alt ettiği sahne filmin en güzel sahnesi 🙂 olmayı başarıyor.

Sonuç olarak uzun zamandır bu kadar keyifle izlediğim bir süper kahraman filmi olmamıştı. X-men, Civil War ve Batman v Superman felaketlerinden sonra resmen ilaç gibi geldi. İzlememiş olan takipçilerimiz var ise kaçırmamalarını öneriyorum. Sevgiler…

 

 

null
Son Karar9
Görselleri ve sevilesi ana karakteri ile en iyi süper kahraman filmlerinden biri.
9

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)