Farkındalık 1. Hafta neler öğretti?

Farkındalık 1. Hafta neler öğretti?

Aslında sağ yerine sol el kullanmak fiziksel olarak çok zor gelmedi bana. Asıl zor olan bir iş yaparken sol eli kullanmak gerektiğini hatırlamaktı. Bunu ben sağ elime yarabandı yapıştırmakla çözdüm.

Zaten bu egzersizin amacı sizi yapamayacağınız fiziksel aktivitelere zorlamak değil farkındalığınızı arttırmak. Hani daha önce demiştim ya birbiriyle olan ilişkilerini farketmeden zaman zaman değişik konulara merak saldım diye (Unutmayın hayatta tesadüf diye bir şey yoktur). Bunlardan birisi de Lucid Dreaming dediğimiz açık rüya görme olayıydı. Bu konuyu ciddi olarak gerçekleştirmek istiyorsanız bayağı bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Ben sadece birisinden bahsetmek istiyorum. Açık rüya gördüğünüzü anlamanızda size en çok yardım edecek şey gerçeklik testi. Gün boyunca sürekli kendinize rüyada olup olmadığınızı sorup daha önce karar verdiğiniz bir gerçeklik testi yapmanız gerekiyor. Bu test mesela elinizi avcunuzun içinden geçirmeye çalışmak olabilir, dilinizi ısırmak olabilir, dijital saate iki kere bakmak olabilir. Bu hareketle sıkça tekrarlayınca bunlar bilinçaltınızda da yer ediyor ve rüyada da size ister istemez sorduruyor rüyada miyim diye. Bu mecburi tekrar sizi bir anlığına da olsa açık rüya olayına odaklıyor. Sol el çalışmasında farkettim ki aslında bu anlık odaklanmalar benim için faydalı olmuş. İkinci günden itibaren yarabandı olmadan da odaklanmamda bence gerçeklik çalışmalarım etkili oldu. Demek ki yaşadığım süre zarfında başarısız olduğumuzu sandığımız bir olay aslında bizi başka bir olaya hazırlamış olabilir. Demek ki hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir. (kaynak:Lao Tzu Merak edenlere öyküyü okumalarını tavsiye ederim)

lao-tzu-quotes-Past-Present-Future

O zaman farkındalık ile ilgili sürekli hatırlamamız gerekecek şeyleri bir maddeleyelim.

Zihnimizi dinginleştirmek için onu bir şeyle meşgul etmemiz lazım. O zaman vesveselere yer ayıramıyor zihin. Nedir bu vesveseler?

Çok kabaca 2 grup yapıyorum:
1)Gelecek kaygısı
2)Geçmiş pişmanlıklar

Bu iki maddede de yeri gelince saatlerce konuşabilecek tema var hepimizde. Ama unutmayın ki hayat bir gündür o da bugündür. Anı yaşamak ve farkındalık konusunda kullanılabilecek en güzel Türkçe cümle. İlk 2 sene önce farketmiştim aslında onun şiirlerinin hepsinin birer aforizma olduğunu.

 

 

can yücel

 

Yukarıdaki satırlar ‘Farketmeli İnsan’ şiirinden. Devamı şöyle:

Ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti yarin meçhuldür…
O halde ömür dediğin bir gündür , o da bugündür….
(Can Yücel)

Peki devam edelim. Zihnimizi neyle meşgul edelim ki başka şeylerle uğraşmaya vakit bulamasın ve biz O GÜNÜ hakkını vererek yaşamamız için yardımcı olsun?

Nefesimize odaklanalım. Evet hepimiz doğduğumuzdan beri nefes alıyoruz veriyoruz ama otomatik bir şekilde.

Nefes deyip geçmemek gerekiyor. Ne kadar çeşitli nefes alma teknikleri olduğunu internetten araştırmanızı tavsiye ederim. Çok basit şekliyle nefesinizi aldığınızdan biraz daha uzun şekilde vermek ve bunu yaparken göğüs kafesinizi değil karnınızı yani bebekler gibi nefesi karnınıza doldurarak alıyorsunuz. Buna odaklandığınız zaman da zihin başka şeylerle ilgilenemiyor. Gerçi ben iki nefes sonrası olaydan hayal alemine geçiş yapıyorum ama farkettiğim an yine nefese geri dönüyorum. Zihin ilk başlarda anda kalmayı sevmiyor ve eski alışkanlıklarına hemen geri dönüyor. Ama bu kötü değil. O yine başka konulara kayacak siz de inatla nefese geri kayın. Çünkü nefes bizim birinci kurtarıcımız.

İkinci malzeme olarak çok rahatlıkla bu sol el olayını tavsiye ederim. Bunun hakkında çok konuştuğumuz için tekrar detaya inmiyorum.

Üçüncü yardımcı hayatınıza bazı alışkanlıklar, ritüeller katmanız. Ritüel ile rutini sakin birbirine karıştırmayın. Ritüellikte böyle bir seremoni , bir tören havası var sanki.

Mesela sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlamayın. Gerçi bu biraz tehlikeli çünkü eğer ben cidden fırlamazsam hemen arkasından çok daha derin bir uykuya dalıp her şeye geç kalabilirim. Ama zaten buradaki uyanmaktan kastedilen şey saatin alarmını el yordamıyla kapatmak değil, hakikaten bilinçli bir şekilde uyanmak ama yatmaya devam etmek ya da bu sizin için de tehlike arz ediyorsa yatağın kenarına oturun.2-3 dakika fazla değil. Bu sırada biraz nefesinize konsantre olabilirsiniz, biraz açma esneme hareketleri yapabilirsiniz ama koşuşturmaya başlamadan önce her gün sabah kendinize bu üç dakikayı hediye etmeyi bir alışkanlık haline getirin (unutmayın hemen pes etmek yok. Alışkanların yer etmesi için en az 21 gün gerekiyor)

Buna bir de akşam ritüeli ekleyebilirsiniz. Başucunuzda bir not defteriniz olsun. Buraya her akşam uyumadan önce o gün yaşadığınız 3 güzel şeyi yazın. Bazen inanın 3 şeycik bulmak bile çok zor olabiliyor. Umudunuzu kesmeyin ama. Üstelik bu güzellikler öyle dünyanın gidişatını değiştirecek sırlar olmak zorunda değil. Atıyorum bir çocuğun başını mı okşadınız cafede? Bir yayaya trafikte yol mu verdiniz? Ya da trafikte yolunuzu gasp eden adama rağmen sakin kalmayı başarıp onun sizin gününüzü mahvetmesine müsade mi etmediniz? İşte size 3 güzel şey. Akşam nasıl bir ruh haliyle yatarsanız sabah da genelde öyle kalkarsınız. O yüzden uyumadan önce pozitif şeylere odaklanmak gerçekten işimizi kolaylaştıracak. Yazmak size zor geliyorsa düşünerek de gerçekleştirebilirsiniz bu ritüeli ama yazmak biraz daha bu işlemi atlayıvermeyi engelliyor sanki. Ayrıca yazmak odaklanmaya da yardım ettiği için o günle ilgili farkındalık artıyor. Ben bu akşamki listemi sol elimle yazarak ilkyardım çantasının iki elemanını birden kullanacağım ☺) Şaka yapıyorum tabi. Aman abartmayın. O zaman insan daha çabuk hayalkırıklığına uğruyor. Bir de unutmayın tek bir yol, tek bir doğru yok. Siz size kendinizi iyi hissettiren yolu bulana kadar her şeyi denemeyi devam edin.

 

null

Sosyal Medyada Paylaş!

ToBe

ToBe

Hiçbirşey için geç değil ve Married with Children :)