Farkındalık 1. Hafta: Ters Elinizi Kullanmak

Farkındalık 1. Hafta: Ters Elinizi Kullanmak

Jan Chozen Bays farkındalığımızın gelişmesine yardımcı olmak amacıyla 53 tane alıştırmanın olduğu bir kitap hazırlamış. Ben burada farkındalık nedir, Jan kimdir gibi konuları yazmayacağım. Onlar internette zaten istemediğimiz kadar var. Ben daha çok nelerde zorlandım, benim için farkındalık egzersizi nasıl geçti, ne hissettim onlardan bahsedeceğim. Çünkü ben ne zaman bu konularda bir şey okuyacak olsam en büyük sıkıntım şu oluyor. Evet farkındalık egzersizi yapmamız öneriliyor. Saatin alarmını 1 dakikaya ayarlıyoruz, rahatça bir yere oturuyoruz ve gözlerimizi kapatıyoruz. Az bir süre gibi ama inanın geçmek bilmiyor. Sonra düşünceler geliyor ama onların gitmesine müsaade ediyoruz. Hatta bir bulut hayal edip düşüncelerin o buluta binip uzaklaştığını görüyoruz. Bir dakika ya. Nasıl nasıl? Benim düşüncelerim bir yere gitmiyor. Kafamın içinde üstelik de dalga geçer gibi her zamankinden daha çok dolaşıyor. Ne yani. Bu yazıları yazan herkes bunu başardı bir ben bulutlara bindiremedim düşüncelerimi öyle mi? Bence bu farkındalık acayip zor bir şey ya. Onlarca şey denedim bugüne kadar. Dediğim gibi sadece trommelda biraz başardım bir de şu an fark ediyorum ki yazı yazarken de az da olsa gıcık düşüncelerim kendilerine yer bulamadıkları için beni meşgul edemiyor.

 

kitap

O zaman kendime not: Ne zaman kötü kötü düşünceler beynimi işgal ederse aklıma can simidi olarak bu iki iş gelsin. Şimdilik kendimde keşfettiklerim bunlar. Belki ilerde daha farklı şeyler de listeme eklenir. Herkesin kendi listesi olacak tabi. Ben de işe yaradı diye onda da, sizde işe yaramadı diye başkasında da , ya da bugün işe yaramadı diye yarın da yaramayacak diye birşey yok. Unutmayalım ki farkındalık sabır gerektiren uzun bir süreç. Tamam şimdi gelelim bugünkü egzersize. Normalde dominant eliniz hangisi ise bugün diğer elinizle yapacaksınız işlerinizi. Bir hafta bunu yapmamız istenmiş kitapta. Böylece 1 hafta bu konuya konsantre olacağımız için belki üçüncü dördüncü gün işimiz daha kolay olur. Aslında bu benim ilk günüm. Neden farkındalığın bu kadar zor olduğunu düşündüğümü sorarsanız daha önce çok çeşitli egzersizler yaptım orda burada okuduğum, duyduğum. Ama açıkçası bir anda Google denizinde egzersiz alternatifleri arasında boğulduğum için biraz ondan biraz bundan yapayım derken birkaç gün sonra bir baktım hiçbirini yapmıyorum. O yüzden bu 7 gün hikayesi beni motive etti. 53 egzersiz 1 yıl demek. Yani emeksiz yemek yok. No Pain No Gain 🙂 Bir de ben tecrübelerimden şunu öğrendim. Hiçbir şeyi bir iş ve zorunluluk gibi yapmamak lazım. Ben sanırım orda kaybediyorum yani herşeye biraz vazife gibi bakıyorum. Rahatlama konusunda birşey yapacağım mesela. Rahatlamalıyım diye o kadar kasıyorum ki kendimi yaptığım şey maksadının yanına yaklaşamıyor bile.

Evet bugün sol elimi kullanmaya gayret ettim, yani normalde kullanmadığım elimi. Bir hafta böyle diş fırçalarken saç tararken yemek yerken vb. ama abartmayın da. Vitesi illa sol elimle değiştireceğim diye trafikte terör yaratmayın. Tabi ilk gün olunca insan unutuveriyor hemen sağ el öne çıkıyor. Bunun için de bir ipucu vardı kitapta, ben uyguladım ve bana çok yardımcı oldu.

yarabandi

Siz yine kendi hatırlatıcınızı bulabilirsiniz. Ben elimin üzerine yani avuç içi olmayan yere bir yarabandi yapıştırdım. Ne zaman sağ elim uzansa bandı gördüm ve el değiştirdim. Bu sol el hikayesi bugün bana birkaç şey fark ettirdi. Birincisi sağ elim benimle aynı yaşdaysa bile sol elim kesinlikle iki veya üç yaşından bir yaş fazla değil. Kullanılmadığı için motorik becerisi çok kötüydü. İkincisi de sağ elimizle artık otomatiğe bağladığımız rutin işlerde farkındalığımızı kaybetmek çok kolay ama sol elimizin becerisi görece az olduğu için sıradan bir diş fırçalama işi bile dikkat gerektiriyor ona odaklanınca da ister istemez diğer düşünceler yavaşlıyor (kanunları hatırlarsak zihin ayni anda iki şeye konsantre olamaz demiştik)

Ben maalesef ya hep ya hiçci bir insan olduğum için madem dedim farkındalık konusu yine gündemde bu egzersizi daha önceden bildiğim şeylerle birleştireyim. diş fırçalarken mesela fırçanın rengini aynadan bilinçli olarak fark ettim, fırçamın kıllarının sertliğini dişlerimin üzerine yaptığı baskıyı fark etmeye çalıştım. Açıkçası biraz sıkıcı bir olay ama hayatı yavaş yaşamak da başka bir gündem maddem olduğu için (Yavaş Hareketi) bunu olumlu görmeye gayret edeceğim

 

disfirca

Bir başka aktivite daha yaptım sol elimle. Mandala boyadım. Bir yerde rahatlamak için öneriyordu bu aktiviteyi unuttum yine nerede ama dıştan içe boyayın diyordu. Ben bunu şu şekilde yorumladım; büyükten küçüğe, çoktan aza, zorda basite. Yani düşüncelerimizi de mandala boyaması gibi kademe kademe azaltıp merkezlemeyi öğreneceğiz. Tabi ben bu aktiviteyi sol elimle yapmaya çalıştığım için merkeze ulaşamadım. Yalnız bir ara bayılacaktım ve sağ elime aldım kalemi. Aman ne rahatlık kardeşim ya. Sağ elimi bu kadar iyi kullandığım için şükrettim. Bugünkü çalışmamım en önemli kısmı buydu bence elimizdekilerin kıymetini onları kaybetmeden anlamak.

Particularly chakra meditation and light-transparency blending effects and gradient mesh-EPS 10.

Yarın da sol el çalışmasına devam edeceğim. Bugünkü kadar anlatacak şey olmaz herhalde.

Bu arada ben de dağınık dağınık konu başlıklarını nasıl bir araya getirebilirim diye düşünmeliyim. hepsi bir şekilde birbirine bağlanıyor aslında. Özgüven, özsaygı, dinginlik, huzur, barış, özgürlük.

Ama bugünlük bu kadar yeter. Bu arada şimdi fark ettim ki bu yazıyı sadece sağ elimle yazmışım. Ama kendime haksızlık etmeyeyim. Cep telefonundan yazıyorum. Klavye başında olsaydım en azından mouse kullanımını sol elle yapardım.

kalem

Kendime Not:

Aslında özellikle iç sesimiz hakkında da bir şeyler yazmak istiyorum. geleceğe not düşmek adına yazayım buraya.

Bu yazıda kişisel gelişim temalarında nelere hafif de olsa değindik bir bakalım

1)Seni, ONU yaparken dünyadan koparacak haz aktiviteni, tutkunu keşfet. Bunu yapmak icin kendine şu soruyu sorabilirsin, çok yardımcı oluyor:

“Eğer para kazanmak, çalışmak zorunda olmasaydınız, sadece zevk icin yapacağınız, sizi mutlu eden aktivite ne olurdu? En zevk aldığınız hobiniz ne? Ah bir emekli olsam, İşte o gün yapacağım tek iş`dediginiz iş hangisi?”

Bu soruların cevabi bende hep yazı yazmakla ilgili bir konuya bağlandı.

2)Aynı anda birden çok işi yapmaya, yani halledivermeye çalışma. Multi-tasking aslında gurur duyacağımız bir maharet değil bizi andan koparan en büyük düşmanımız.

3)Hayatı akışına bırakmayı öğren, kasma, olaylara esnek yaklaşmaya çalış. Bugün sol el egzersizi umduğun gibi geçmediyse bu dünyanın sonu değil, bu senin insanlığı kurtaracağın bir ödev değil. Rahat ol

4)Yavaşla. Yavaş ye, yavaş yaşa (bunu tembellikle karıştırma, ikisi arasındaki farkı gayet de iyi biliyorsun)

5)Kendine haksızlık etme, kendini sev, sev, sev.

null

Sosyal Medyada Paylaş!

ToBe

ToBe

Hiçbirşey için geç değil ve Married with Children :)