Final Fantasy XV Ps4 Pro Oyun İnceleme

Final Fantasy XV Ps4 Pro Oyun İnceleme

Squaresoft u bugünkü SquareEnix haline getiren, batmakta olan bir firma iken son bir kez daha şansını deneyip tüm dünyada 100 milyona yakın satan bir oyun serisi sahibi dev bir firma haline getiren oyun Final Fantasy dir.

Final Fantasy ismini duymayan oyuncu kalmamıştır sanırız. Hatta bu nasıl Final Fantasy miş kardeşim 15. si çıkıyor diyen oyundan anlamayan kişilerin bile esprisini yaptığı bir seridir. Her bir oyun farklı bir dünya, farklı karakterler, farklı oynanışlar sunsa da seriye özel karakteristik unsurlar içerir. Temelde rol yapma öğeleri ile süslü olan, epik bir hikayeye, dünyanın veya dünyaların sonunu getirmeye ant etmiş kötülerin kötüsü bir düşmana, her biri farklı karakterde takım üyelerine, oldukça cool ana kahramana, komedi ve dram unsurlarına sahip bir hikayeye, hangi konsol olursa olsun muhteşem grafiklere sahip bir seridir. Yaklaşık 10 yıldır yapımı süren yeni Final Fantasy oyunu XV, 15. si ile 29 Kasım da tüm dünya ile aynı anda Türk oyuncular ile buluştu. Uzun süren bu yapım aşaması oyuna neler getirdi neler götürdü bi bakalım.

Oyunun hikayesine çok fazla ipucu vermeden girmek gerekirse, savaş halinde olan 2 krallığın barış için tek çözümü Lucian krallığının tek prensi Noctis in, Lady LunaFreya ile evlenmesidir. Noctis in çocukluk arkadaşları Gladiolus, İgnis ve Prompto ile birlikte müstakbel eşi ile buluşmak için çıktığı yol, iki ülkenin birden savaş içerisine girmesi ile destansı bir hikayeye döner…

Final Fantasy XV, seride bir ilk olarak gerçek zamanlı aksiyon tarzını denemiş bulunmakta. Biraz Devil May Cry biraz Kingdom Hearts biraz da klasik Final Fantasy savaşlarından parçalar bulunduran oynanış, alışılması biraz zor olsa da bir süre sonra insanı oldukça sarıyor. Serinin klasik büyüleri ve Astral adı verilen summon canavarları çok farklı bir şekilde oyuncular ile buluşuyor. Çok fazla detay vererek heyecanınızı kırmak istemiyoruz. Ancak, oyunun oynanışı oldukça keyifli bunu kabul etmek gerekir. Savaş sahneleri sadece dar alanlarda ve çok fazla objenin yer aldığı açık alanlarda kameranın azizliği nedeni ile oyunculara zorluk çıkartıyor. Oyunda sadece Noctis i  yönetiyoruz ama takım arkadaşlarımıza bazı komutlar verebiliyoruz. Aksiyon çubuğunun dolması ile birlikte ekibimize bazı güçlü özel hareketleri yaptırabiliyoruz. Hikaye boyunca ekibe katılacak konuk karakterler ile birlikte ekibin savaşlarını izlemek oldukça keyif veriyor. Her hareket ve takım arkadaşları ile birlikte yapılan co-op vuruşlar göze oldukça güzel geliyor.

final-fantasy-xv_o1h1_1

Oyunun açık dünya yapısı bu yılın en başarılı rol yapma oyunu olan Witcher 3 ile boy ölçüşebilecek şekilde. Yayan, arabayla veya Çakabo larla (Sarı devasa kuşlar – chocobolar) ile kocaman bir haritayı dolaşmak, gizli mahzenleri keşfetmek, hazineleri bulmak ve canavar avlama görevlerini tamamlamak oyunculara Final Fantasy oyunundan çok devasa bir MMO oyununun içinde olduğu hissini veriyor.

Grafikler ve seslere gelirsek göz ve kulak ziyafeti yaşatıyor. HDR nin tüm nimetlerinden faydalanıyor oyun. Aralık ayında Ps4 Pro ya gelecek patch ile 60 fps 1080p oynanış Klasik Final Fantasy müziklerini dinleyebileceğiniz aracınız, 4 yakın arkadaşın aralarında şakalaşmaları, dertleşmeleri ve 4 karakterin muhteşem seslendirmeleri on numara.

Oyun tüm yan görevleri tamamlarsanız 100 saate yakın bir oynanış sunuyor. Oyun bittikten sonra da oyunun dünyasını ve ultra zor gizli patronları bularak maceraya devam edebiliyorsunuz. Season Pass kapsamında gelecek 4 hikaye modu ve co-op online mode da oyuncuları gelecek aylarda oldukça oyalayacak gibi gözükmekte.

final-fantasy-xv_o1h1_2 final-fantasy-xv_o1h1_3

Sizi uzun süre oyalayacak bir oyun istiyorsanız ve destansı bir macera yaşamak istiyorsanız Final Fantasy XV yi kaçırmayın deriz. Son bir not daha hikayeden tam keyif almak istiyorsanız ilk Final Fantasy Brotherhood kısa animasyonlarını ve Kingsglaive 3d animasyon filmini daha öncesinde izlemenizi şiddetle öneririz…

Final Fantasy Xv inceleme

http://www.finalfantasyxv.com/

 

null
Grafik9
Ses9
Oynanış10
Hikaye8
Gerçek zamanlı bol aksiyonlu oynanış, muhteşem grafikler, karakterler ve sesler birazcık zayıf hikayenin yanında seriye yeni bir soluk getirmiş...
9

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)