Format atmadan bilgisayarımı nasıl hızlandırırım?

Format atmadan bilgisayarı hızlandırmak belkide Dünya’daki bilgisayar kullanıcılarının en merak ettiği ve zaman zaman ihtiyaç duyduğu, çözüm aradığı sorunlardan birisi. İnsanlar her zaman bilgisayarlarının hızını ilk aldıkları günkü gibi kalmasını ister fakat bunun onların ellerinde olduklarını bilmezler. Hangi sitelere girdikleri hangi programları kurdukları hatta bilgisayara hangi ortamlarda baktıkları bile bilgisayarın hızını etkileyen faktörler arasındadır.

Bazı Internet siteleri sizin haberiniz olmadan bilgisayarınıza çeşitli programlar indirir. Bazen de siz farkında olursunuz fakat önemsemezsiniz. Belki de bilgisayarınıza faydalı olacağını düşünürsünüz. Bazende bilgisayarınızın hızını olumsuz olarak etkileyecek ortamlarda bilgisayarınızı kullanırsınız. Örneğin bilgisayarınızı ev dışında kullanıyorsanız oldukça fazla toz alır. Bu sadece ev dışında da değil evinizin içinde kapı ve pencerelerden gelen tozların doğrudan bilgisayarınıza gelecek bölgelerde kullanmanız da bilgisayarınızın hızını olumsuz olarak etkiler.

Bilgisayarınız oldukça yavaşladıysa bunun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu anlamanız gerekir fakat bunu anlamak sıradan bir bilgisayar kullanıcısı için oldukça zordur. Bu nedenle sorunlardan değil de çözümlerden hareket etmeniz gerekir.

Öncelikle yavaşlamanın donanımsal sorunlardan olduğunu varsayalım. Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızın kasasını açıp gevşeyen parçaları yeniden takmanızı öneririm özellikle RAM’leri. Ardından kasanızı tozlardan güzelce arındırın bunun için en sağlıklı yol hava kompresörü kullanmaktır. Elektronik parçalara zarar vermeden bilgisayarınızı kolayca tozlardan arındırabilirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayar modelinizin içinin nasıl açıldığını internetten bakıp içini ona göre temizlemeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınızın yavaşlamasının bir diğer nedeni yazılımsal bir sorun olabilir. Çoğu kullanıcı bu sorunu çözmek için format atmak istemez. Bu sorunu çözmeniz için ise ilk olarak bilgisayarınızda bir virüs taraması yapmanız gerekmektir. Ancak unutmayın ki hiçbir antivirus programı virüsleri tam anlamıyla temizlemez. Oyüzden kendi tercihinize göre bir antivirüs programı indirip bilgisayarınızı taratınız. Ben Microsof Security Essentials programını öneriyorum buradan indirebilirsiniz. Ardından bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızı tarattıktan sonra Advanced System Care adlı bir programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Bu program bilgisayarınızda ne kadar gereksiz belge varsa temizler ve ön belleği sürekli temiz tutar bu sayede bilgisayarınız zorlanmaz. Advanced System Care programını buradan indirebilirsiniz.

Bu adımı da geçtikten sonra sıra Windows güncelleştirmelerini yapmaya geliyor. Windows size belli aralıklarla çeşitli güncelleştirmeler gönderir. Bunlar size gereksiz gelebilir ama binlerce insanın bu güncelleştirmeler için boşuna çalışmadığına emin olabilirsiniz. Windows güncelleştirmelerine Denetim Masası’ndan ulaşabilirsiniz.

Son olarak ise bilgisayarınızı Cclaner programı ile sürekli temizlemenizi öneriyorum. Bu temizleme 1-2 dakikadan fazla sürmez. Son girdiğiniz web siteler kayıtlı şifreler vs. hızlıca temizlenir. Ccleaner programını buradan indirebilirsiniz.

Bu adımları uyguladığınız taktirde bilgisayarınızın oldukça hızlanacağından emin olabilirsiniz. Kolay gelsin..:).

null

Sosyal Medyada Paylaş!

Bahat

Bahat

Muhtemelen sana en uzak görüşten okur ve yazarım İletişim: bahat@o1h1.com