iPad Pro incelemesi

iPad Pro incelemesi

İPad Pro, Apple ın ipad ailesinin en son üyesi. İPad Air ve iPad Mini sahipleri dışında daha çok profesyonel tüketicileri hedefleyen iPad Pro, teknik özellikleri ile kullanıcıları cezbediyor.

İncelemesini yaptığımız iPad Pro, 12.9 inç, 128 gb versiyon olanı. Piyasa da iki ekran seçeneği ile satılan iPad Pro nun bir küçük versiyonu 9.7 inç versiyonu ile 12.9 inç versiyonu arasında temel farklar bulunmakta;

Her iki versiyonda Apple ın en güçlü işlemcisi olan A9X işlemciyi kullanmakta.  Yazımızda her iki versiyonu daha rahat anlatabilmek için 12.9 inçlik versiyona iPad Pro büyük, 9.7 inç versiyona ise iPad Pro küçük olarak isimlendirme yapacağız.

ipad-pro-4_o1h1

Büyük iPad de 8 mp isight kamera kullanılırken, küçükde 12 mp Live Photos özelliğine sahip daha başarılı bir kamera kullanılıyor. Küçük iPad 4k video kaydedebilirken, büyük ipad Fullhd görüntü yakalayabiliyor.

Küçük iPad de 5mp selfie kamera bulunurken, büyük de 1.2 mp hd kamera kullanılmış.  Bu nedenle hem kullanım boyutları açısından hem de gelişmiş kamera özellikleri açısından küçük ipad temel kullanıcılar için daha iyi bir seçenek gibi durmakda.

Ancak, büyük ipad in en büyük artısı kardeşinin sahip olduğu 2gb ramin iki katı 4gb ram ve biraz daha yüksek işlemci hızına sahip olması. Apple yeni iPad Pro ların Macbook lar ile aynı işlemci hızında hatta biraz daha hızlı olduğu konusunu da ayrıca belirtmiş durumda.  Bu arada devasa 12.9 inç ekranı da hiç göz ardı etmeyelim.

Elinize aldığınızda gerçekten üst düzey bir cihaza sahip olduğunuzu hissediyorsunuz. Küçük kardeşe göre biraz daha soluk renklere sahip olsa da 2732 x 2048 çözünürlük kullanıcıları oldukça memnun ediyor. İPad pro nun 4gb ram i ve hızlı işlemcisi nerede kendisini gösteriyor? Multi task uygulamalarda. İpad lere gelen birden fazla uygulamayı aynı ekranda çalıştırma, büyük ekranlı ipad de sorunsuz ve herhangi bir performans kaybı olmadan tecrübe edilebiliyor.

Yeni ipad pro lar ile gelen 2 aksesuardan biri ise (yazımızın devamında detaylarına gireceğiz) büyük ekran iPad pro alan kullanıcıların olmazsa olmazı. Keyboard Cover ve Apple Pencil opsiyonel olarak biraz tuzlu bir fiyatla satışa sunulmuş durumda. Her iki versiyon için de uyumlu olan iki aksesuardan Apple Pen, Surface Pro ve Wacom kalemleri kullanmış biri olarak grafik ve tasarım işi ile uğraşan kişiler için bir nimet.

Apple Pencil, bluetooth ile cihaza bağlanıyor. Kalem normal bir kalem boyutlarında ve ağırlığında. Tamamen plastik bir uca sahip kalem Wacom kalemler gibi yüzeye dokunduğunda gerçek kalem hissini vermese de, hem basınç hassasiyeti hem de eğimle kullanım özelliklerinden dolayı bu farkı kapatabiliyor.

ipad-pro-2_o1h1

Kesinlikle Surface Pro ların kullandığı n-trig teknolojisinden çok daha başarılı olan Apple Pencil, sadece bir kaç zayıf noktası ile puan kaybediyor; Bunlar, iPad pro ile beraber kullanımda kalemin herhangi bir şekilde manyetik bir yüzeye yapışamadığından kaybolabilmesi ve şarj edilebilmesinin oldukça garip olması. İPad pro nun lightning girişine kalemin üstünde yer alan küçük ucun çıkarılması ile şarj edilebilen kalem iPad Pro ya takıldığında göze oldukça garip geliyor. Görüntü bir zamanlar Nokia nın kulağa dik tutularak kullanılan N-Gage modelini anımsatmıyor değil :).

ipad-pro-1_o1h1

Kalemin en can alıcı noktası ise, 15 saniye şarj ile yarım saat kullanım süresi sunması.  Yaklaşık 1 saat de şarj edilebilen kalem iPad Pro sahiplerinin kesinlikle sahip olması gereken bir aksesuar.

Diğer opsiyonel aksesuarımız keyboard ise, verilen parayı kesinlikle hak etmiyor. Surface Pro 4 ün klavye kabının aksine plastik ve kullanımı nahoş tuşlara sahip klavye yerine çok daha kaliteli ve uygun fiyata satın alınabilen bluetooth klavyeleri tercih etmenizi öneririz.

Grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme işleri ile uğraşıyorsanız, iPad Pro yu Apple Pencil ile almanız ve ücretli olmasına rağmen çok düşük fiyatlara sahip olabileceğiniz Procreate, Graphic, Pixelmator ve Ps Express uygulamalarını da indirmenizi özellikle öneririz.

Kısaca, bu zamana kadar kullandığımız en keyif verici tablet iPad Pro.  Fiyat olarak Apple cihazlarının genelinde olduğu gibi bir miktar pahalı olsa da kullanım açısından sizi oldukça tatmin edebilecek bir ürün iPad Pro.

null
Son Karar9
Grafik ile uğraşan kullanıcılar için 12.9 inç, oyun ve fotoğraf işleri ile uğraşan kullanıcılar için ise 9.7 inç versiyon iPad Pro olmazsa olmaz...
9

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)