iPhone’a Uygulama Nasıl Yüklenir? Nasıl Kaldırılır?


iPhone'a Uygulama Nasıl Yüklenir? Nasıl Kaldırılır?

Öncelikle bu yazıda uygulanacak işlemlerin iPhone, iPodTouch ve iPad versiyonları için uygunluğunu belirtmek isterim. Yapılacak olan tüm işlemler bu cihazların hepsinde aynı şekilde uygulanmaktadır. Gelelim uygulama yükleme ve kaldırma işlemlerine.

iPhone’unuzdan uygulama yükleyebilmek için öncelikle iTunes hesabı açmanız gerekmekte. Kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonra App Store’dan dilediğiniz uygulamayı cihazınıza yükleyebilirsiniz. Eğer bir Apple kimliğiniz yoksa yani iTunes hesabınız yoksa açmak için öncelikle aşağıdaki linkte vermiş olduğum yazıyı okumanız gerekemektedir.

KREDİ KARTI BİLGİSİ VERMEDEN ITUNES HESABI AÇMAK

App Store?daki uygulamalar arasında arama yapabilir, onları tarayabilir, önizlemesini görebilirsiniz.  Bu işlemleri yapabilmeniz için cihazınızın mutlaka internet bağlantısı olması gerekmektedir. Cihazınızın ikonları arasında göreceğiniz App Store yazan mavi renkli ikona basın. İlk olarak ekrana öne çıkanlar kısmı gelecektir. Bu kısım en son çıkan veya editörler tarafından beğenilen uygulamalarla dolu bir vitrin ekranıdır.

Yine alt sekmede yer alan KATEGORİLER kısmından bölümlendirilmiş uygulama ana başlıklarını görebilirsiniz. Aslında bu çok işe yarayan birşey. Unutmayın ki App Store üzerinde 100 binlerce farklı uygulama bulunuyor. Bu kategorilerden dilediğinizi seçip içerisinde arama yapabilirsiniz.

TOP 25 yazan kısım ise ücretli ve ücretsiz en iyi uygulamaların sıralandığı bölümdür. Mutlaka işinize yarayacağından eminim. ARA kısımından ise istediğiniz uygulamayı App Store üzerinden aratabilirsiniz.

GÜNCELLEMELER kısmında ise cihazınızıda yüklü olan ve yeni bir güncellemesi çıkmış uygulamalarınızı görebilirsiniz. Bir uygulamanın güncellemesi varsa kırmızı bir sayı ile uygulama sizi uyarır. Üzerine tıklayıp girdiğiniz zaman güncelleme yapabilirsiniz. Sizden daha önce almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecektir. Girmeniz yeterli uygulama otomatik olarak güncellenmeye başlar ve tamamlanır.

Gelelim bir uygulama yüklemeye. iPhone’larımıza uygulama yüklemek için bilgisayara bağlama zorunluluğumuz yoktur. Kablosuz internet vasıtası ile uygulama indirebiliriz. App Store üzerinde bir uygulamayı yüklemek için öncelikle onun detay sayfasına girmelisiniz. Örneğin alt sekmedeki TOP 25 yazan sekmeden bir uygulama beğendiniz. İlk önce üzerine tıklayıp detay sayfasını açın. Bu kısımda uygulama hakkında detaylı bilgiye ve uygulamanın görüntülerine ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için sağ üst taraftaki ÜCRETSİZ yazan düğmeye tıklayın. Düğme UYGULAMAYI YÜKLE yazsınıa dönüşecektir. Tekrar tıklarsanız uygulama indirilmeye başlancaktır. Tabi bu kısımda Apple Kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz istenebilir.

Siz bu işleme onay verirseniz otomatik olarak uygulama iPhone’umuza yüklenmeye başlayacaktır. Yükleme süresi bittiğinde uygulama çalışmaya hazır biçimde telefonumuzun ekranında belirecektir. İşte gördüğünüz üzere iPhone’a uygulama yüklemesi bu kadar basit.

Gelelim yüklemiş olduğunuz yani iPhone ekranı içerisinde bulunan bir uygulamanın nasıl silineceğine. iPhoneOyna.com farklıyla bu yazı içeriğini okumaktasınız.

Uygulama silmek için yapmanız gereken herhangi bir uygulama üzerine parmağınızı 3-4 saniye kadar basılı tutmalısınız. Böylelikle ekrandaki tüm uygulamalar titremeye başlayacaktır. Ve üzerlerinde X işareti gördüğünüz uygulamaları silebilirsiniz. Silmek istediğiniz uygulamanın üzerindeki X işaretine basarsanız uygulamayı kaldırmak istiyor musunuz yazan bir onay sorusu gelir. Tamam derseniz uygulama telefonunuzdan anında silinecektir. İşte silme işlemi de bu kadar basit.

Sormak istediğiniz bir şey varsa yazının devamındaki yorum bölümünü kullanabilir veya iletişim kısmındaki formdan bana ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş!

pheru

pheru

Blog yazmayı seviyorum tabii paylaşmayı da... Bu aralar PC, Xbox One son sürat devam. XboxOne Gamertag: PHERU

 • https://twitter.com/melezimtrak melezimtrak

  iPhone’dan FaceTime silmişim sanırım bulamıyorum, tekrar nasıl yükleyebilirim?

  • cloud squall

   İphonedan Facetime ı silemezsiniz, Telefonunuzda yok olabilir onun nedeni de FaceTime ın bazı bölgelerde satılan iphonelarda bulunmamasıdır (Ör: Suudi Arabistan, Dubi). Bu telefonlarda bölgesel kısıtlardan dolayı Facetime yüklenemiyor…

 • http://www.pheru.com Ferudun Akyol

  Ücretsiz duvar kağıtlarını internet üzerinden arama yaparak bulabilirsin. İkonlara tam denk gelen arka plan resimleri bolca var.

 • nuri

  o arka planı nasıl yaptın

Close