Ps4 Pro alınmalı mı? alınmamalı mı?

Ps4 Pro alınmalı mı? alınmamalı mı?

Sony, 10 Kasım itibari ile kendi deyimleri ile şu an için en güçlü konsol olan Ps4 Pro yu satışa sundu. Uzun zamandır dedikodusu dolaşan yeni konsol bir kaç ay önce alelacele bi organizasyon ile tanıtılmış, Microsoft un patlattığı Scorpio bombası sonrası Sony nin attığı hızlı bir adım olarak nitelendirilmişti. Scorpio nun 4K 60 fps oynanış vaadi sonrası Ps4 Pro oyunculara ne getirdi peki?

Amerika da 399$, Avrupa da ise 399 Avro fiyat etiketi ile satışa sunulan konsol tüm dünya ile aynı anda kısıtlı bi stok ile 1699 Tl satış fiyatı ile Türkiye de de 10 Kasım tarihinde raflarda yerini aldı. Tam raflarda yerini aldı demek yanlış olur, şanslı kullanıcılardan değilseniz raflarda şu an Ps4 Pro bulamıyorsunuz. Peki nedir Ps4 Pro?

29 Kasım 2013 de satışa sunulan ve şu anda dünyanın en fazla satılan yeni nesil konsolu olan, rakipleri Xbox One ve Wii U dan uzak ara önde olan Ps4 ün büyük ağabeyi olarak nitelendirebiliriz Ps4 Pro yu. Aynı Playstation ailesine dahil olan Ps4 Pro, Ps4 ile birlikte aynı oyunları oynatmaya fırsat veriyor. Yani Ps4 Pro ya özel oyun üretilmeyecek. Ps4 için çıkan oyunlar Ps4 Pro ile oynanabilecek. Bir kaç farkla;

Öncelikle Ps4 Pro nun grafik işlemcisi Ps4 den 2.5 kat daha güçlü. İşlemci ise eski işlemciye göre 1.3 kat daha hızlı. Ram olarak yine aynı 8gb Ddr5 rama sahip yeni konsol. Ekstra olarak Ps4 ün menüleri ve arka planda çalışan işleri için kullanılmak üzere 1gb daha yavaş bir Ram Ps4 Pro içerisine yerleştirilmiş. Bu ekstra ram menüler arasında dolaşırken ve oyundan ana menüye dönüp arka planda farklı işler yaparken farkını hissettiriyor. Ayrıca 8gb ramden açığa çıkan bu os ram, 512 mb daha fazla Ps4 Pro nun oyunlara Ram ayırmasını sağlıyor. Bu ekstra Ram ise 4k oyunlarda ekstra grafikler için kullanılabiliyor.

Ps4 Pro 4k 60 hz vidyo sinyali verebilen hdmi 2.0 çıkışa sahip. Eski Ps4 lerde sadece 1080p ve 3d sinyale izin veren Hdmi 1.4 çıkışı mevcut. Ps4 Pro nun diğer bir artısı da Wifi için yeni nesil 802.11ac bağlantıyı desteklemesi. Başka bir artı da Bluetooth v4 bağlantı. Bu kadar artıdan sonra eksi olarak Ps4 Pro, Xbox One s ile kullanıcılara sunulan Ultra Hd Bluray playere sahip olmaması. Ne kadar lazım bilinmez ama bu eksiklikten dolayı Sony oldukça eleştiri almış durumda.

Peki yaklaşık 2 kat güçlendirilmiş Ps4 Pro oyuncular için ne ifade ediyor? 1080p çözünürlükte daha yüksek ve dengeli kare hızı (60 fps), daha fazla detay ve ışıklandırma. 4k tv ye sahip oyuncular için native 4k oyunlar dışında 1800p denilen 4k çözünürlükten biraz daha düşük ama 1080p ye göre oldukça fazla piksel derinliğine sahip çözünürlükte oyunlar.

ps4-pro_o1h1

Sony, yıl sonuna kadar bir çok yeni gelecek oyun ve eski Ps4 oyunlarında Ps4 Pro gelişmiş özellikler sunacağı vaadinde bulundu. Oyuncular bir çok sevdiği klasik oyunda ilk günden bu farkları görebildi. Uncharted 4 örneğin 1800p ve geliştirilmiş grafiksel efektlerle tek kişilik mod için, multi oyunlarda 1080p için de 60fps  güncelleme aldı. Oyunu bitirmiş biri olarak farkları görmek için oyunu tekrar Ps4 Pro da çalıştırdığımda görsellerin 4k tv de ne kadar farklılaştığını bizzat tecrübe ettim. Yeni Tomb Raider oyunu, Ratchet&Clank, World of Final Fantasy, Call Of Duty Infinite Warfare, Battlefield gibi yeni tüm oyunlar Ps4 Pro güncellemesi almış durumda. 15 Kasımda raflarda yerini alan Watch Dogs 2 ve 29 Kasım da oyuncularla buluşacak olan Final Fantasy XV yine konsolu almış oyuncular için paralarının haklarını verecek.

Ps4 sahibi ve Full Hd sahibi oyuncular için Ps4 Pro şu an gerekli bir konsol değil. Ps4 hala güçlü bir konsol ve çoğu oyunu Xbox One a göre daha iyi oynatabiliyor. HDR güncellemesi her iki konsol için de mevcut. 4k tvsi olup da görsellere önem veren oyuncular ise Ps4 Pro yu almalı. Ocak ayında Türkiye de satışa sunulacak olan Playstation Vr yine Ps4 Pro nun nimetlerinden faydalanacak. Hem normal Ps4 de hem de Ps4 Pro da Vr ı denemiş biri olarak, güçlendirilmiş grafik işlemcisinin VR oyunlarında oldukça fark yarattığını da belirtebilirim.

Ps4 Pro Hakkında => https://www.playstation.com/tr-tr/explore/ps4/ps4-pro/

Ps4 Pro inceleme

 

null
Son Karar8
4k ve Hdr oyunlarda fark yaratıyor, ama yeni yeni nesil değil...
8

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)