Uncharted Thief’s End oyun incelemesi

Uncharted Thief’s End oyun incelemesi

Sony nin Playstation 1 den bu yana en başarılı yazılım firması kesinlikle Naughty Dog dur. Ps one da Crash Bandicoot, Ps2 da Jak and Dexter, Ps3 de The Last of Us ve Uncharted gibi efsane oyunları yaratan ekip, Ps4 için Uncharted serisinin son ve en büyük oyununu Uncharted Thief’s End10 Mayıs yani bugün itibari ile yayınladı.

Bilmeyenler için Uncharted serisi, oldukça fazla Tomb Raider dan etkilenmiş, ana karakteri Nathan Drake in mizahi karakterini Indiana Jones tan almış aksiyon macera oyun serisidir. Ps3 e çıkan ilk 3 oyun ve geçtiğimiz yıl Ps4 e satışa sunulan ilk 3 oyunun Remastered versiyonu milyonlar satmış olan Uncharted ın 4. sü Thief’s End peki nasıl?

Öncelikle bol bol platform oynanış, silah çatışması, dövüş ve oldukça başarılı Türkçe seslendirmeli oyunları seviyorsanız Uncharted 4 size ilaç gibi gelecek. 1080p 30fps oynanışa sahip oyun, her oyunda olduğu gibi hızlı bir girişle oyuncuları karşılıyor. Nathan Drake in kayıp kardeşi Sam Drake ile ilişkisi, atılacakları en büyük macera ve evlenmiş olan Nathan ın duygusal dünyası oldukça başarılı bir şekilde Ps4 sahiplerine taşınıyor.

uncharted-4_o1h1

Son zamanlarda oynadığım Tomb Raider dan sonra aksiyon ve hikayeyi bu kadar iyi kurgulayan başka bir oyun daha görmemiştim. Uncharted 4, Tomb Raider dan bir tık daha öne çıkarak bir aksiyon oyunu için en başarılı hikaye anlatımının nasıl olacağını kanıtlıyor gibi. Nathan ın çocukluktan bu yana abisi ile ilişkisinin anlatıldığı giriş bölümü ve tekrar karşılaştıkları ilk sahneler oldukça başarılı. Gizli hazineleri bulmak için ada ada gezdikleri mekanlar, Nathan ın jip kullandığı ve açık dünya benzeri bir oyun alanı sunan ortam çok fazla bir emeğin oyuna katıldığını ispatlarcasına oyuncular ile buluşuyor.

Yüksek çözünürlüklü kaplamalara sahip mekanlar, gerçekçi karakter yüzleri ve Last of Us la oyuncular ile buluşan fotoğraf modu, gerçeğe yakın görseller sunuyor. Sesler daha öncede belirttiğimiz gibi Türkçe seslendirmelere sahip diğer 3 oyun gibi.  Sony nin Türk oyuncuları için yaptığı bu kıyak kesinlikle göz ardı edilmemeli.

Uncharted4-o1h12

Oyunda yer alan platform bölümleri, son Lara Croft oyunundan baya ders almış gibi, biraz Assasin’s Creed biraz Tomb Raider kıvamı iyi tutturmuş durumda. Silah savaşları ise bir önceki oyuna göre daha başarılı. Bu geliştirmeler en fazla oyunun multiplayer oyun seçeneklerinde göze çarpıyor.  Ancak oyunun en beğendiğim oynanışı çıplak elle yapılan dövüşler, farklı farklı sahnelerin dövüşlerde oyuncuların karşısına çıkması monoton dövüşlerden sıkılan oyuncular için bire bir.

Sonuç olarak, Uncharted 4 için söylenebilecek kötü hiç bir söz bulunmuyor. Baştan aşağı üzerinde oldukça emek verilmiş ve oyuncuların soluksuz başlayıp bitirecekleri bir oyun olmuş. Yapımcılarını ve Türkçe dublaj olarak Türk oyuncular ile buluşturan Sony i tebrik ediyoruz…

Uncharted Thief’s End oyun incelemesi

null
Grafik10
Ses10
Oynanış10
Tek kelime ile bir şaheser...
10

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)