X-Men Apocalypse Film İncelemesi

X-Men Apocalypse Film İncelemesi

X-Men Apocalypse, X-Men film serisinin Wolverine filmlerini saymazsak 6. filmi. X-Men First Class ile başlayan ve muhteşem X-Men Days of Future Past ile devam eden yeni üçlemenin de son filmi.

İlk 3 X-Men filmden sadece Hugh Jackman nam-ı değer Wolverine in küçük bir rol ile yer aldığı yeni film Amerika dan daha önce geçtiğimiz 19 Mayısda sinemalara geldi. Peki yeni film Geçmiş Günler  Gelecek ile yükselen çıtayı yakalayabilmiş mi yoksa bir önceki üçlemenin son filmi  gibi seriyi tekrar dibe mi çekmiş?

Bryan Singer yönetmen koltuğunda  tekrar yer alıyor. Baş rollerinde  yine James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Evan Peters  ve Nicholas Hoult bulunan filmde  Oscar Isaac – yenilmez Apocalypse , Olivia Munn baştan çıkarıcı Psylocke ve Game of Thrones dan kızıl Stark Sophie Turner- Jean Grey rolü ile kadroya katılıyor.

Film ile ilgili çok fazla spoiler vermeden kısaca konusundan bahsetmemiz gerekirse; Dünyanın ilk ve en güçlü mutantı Apocalypse in yıllar sonra tekrar ortaya çıkması, insanlığın iktidar sevdası, para ve hırsları karşısında tüm dünyayı yerle bir ederek tekrar temiz bir sayfa açma isteği için her şeyi göze alması üzerine kurulu. Bu amacına ulaşmak için 4 yardımcısı ile tecrübesiz X-Men ler ile karşı karşıya gelmesi nefesleri kesen aksiyon sahnelerine  ortam hazırlıyor.

Yönetmen Singer, aksiyon sahnelerinde oldukça başarılı bir yönetmen. Bir önceki filmin en güzel sahnesi Quicksilver ın Magneto yu hapisten kurtarma sahnesiydi. Yeni filmde buna benzer bir sahne ile Quicksilver yine rol çalıyor. Dünyanın en güçlü Mutantı Apocalypse in güçlerini sergilediği anlar, Magneto nun devasa yıkıcı sahnesi, Wolverine in bir sonraki filminde ne kadar vahşi olabileceğini işaret eden kaçış sahnesi filmin öne çıkan anları.

Oyuncular bir önceki filme göre biraz daha kendilerini kısıtlamışlar gibi, çok fazla karakter filmde yer alınca kendinizi karakterler ile  bütünleştirmede zorluk hissediyorsunuz. Geçtiğimiz haftalarda sinemalara gelen Captain Amerika İş Savaş ta olduğu gibi çok fazla karakter işin içine girince, 2 buçuk saate yakın bir filmde hem hikayeyi devam ettirip hem de izleyicilerin ilgisini kaybetmemek için doğal olarak karakterlerin hikayelerine odaklanılamıyor. Belki de bu yüzden sınırlı karaktere sahip Captain Amerika Kış Askeri ve Deadpool filmleri, onlarca mutantın bulunduğu devasa bütçeli filmlere göre daha fazla izleyiciyi kendine çekiyor.

Sonuç olarak Film tamamen bir görsel şölen, aksiyon sahneleri, mutantların güçleri hepsi on numara beş yıldız. Hikaye bir önceki filme göre daha zayıf. Gelmiş geçmiş en kötü ve en güçlü mutantın o kadar güçlü mutant varken 3 vasat yardımcı ile dolaşması ve konunun/karakterlerin çizgi romandan daha farklı işlenmesi filmin eksileri.

X-Men Apocalypse serinin en iyi filmleri arasında ama maalesef en iyisi olamıyor.  Güzel bir üçlemeye muhteşem bir son yakışırken hevesinizi kursağınızda bırakan bir filmle karşılaşıyoruz.  İzlenir mi?  kesinlikle, ama en iyi süper kahraman filmleri arasında mı? Maalesef Hayır. Umudumuz yeni X-Men üçlemesinde…

null
Son Karar8.5
En iyi X-Men filmleri arasında ama en iyisi değil, izlenir mi? izlenir...
8.5

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)