Kabuktaki Hayalet film incelemesi

Kabuktaki Hayalet film incelemesi

Kabuktaki Hayalet, Ghost in the Shell, Masamune Shirow un aynı isimli Manga sından uyarlanan ve başrolünde son zamanların aksiyon filmlerinin vaz geçilmezi dünyalar güzeli Scarlett Johansson un yer aldığı bilim kurgu filmi.

Kurgu bir gelecekte geçen filmde, mekanik bir vücut içerisine yerleştirilmiş ve insani duygulardan arındırılmış asker/polis Major karakterinin hikayesini izliyoruz. İnsanlar ve robotların iç içe yaşadığı bir dünyada aniden gizemli bir düşman insanları, robotları kullanarak öldürmeye başlar. Amacı nedir ve bizim baş kahramanımız ile nasıl ortak bir noktası vardır? Bu soruların cevabını 2 saate yakın bol aksiyonlu ve görsel olarak muhteşem bir filmde bulmaya çalışıyoruz.

Film bir anime/mangadan (Çok kısa bir bilgi anime ile manga arasındaki fark animenin manga görsellerinde animasyon filmi olması, manganın ise Japon tarzında çizgi romanlar ve çizimleri ifade etmesi) uyarlanmış olması nedeni ile daha ilk sahneden bu tarzı seven izleyicileri içine çekiyor. Uzun zamandır bu kadar yaratıcı ve başarılı görseller/3d efekt animasyonlar izlememiştim. Görsel açıdan film 10 numara.

Oyunculuk olarak çok fazla bir şey aksiyon filmlerinden beklememek lazım,  sonuç olarak bu tarz filmler sadece görseller ve aksiyon ile öne çıkıyor. Animede yer alan karakterlerin hepsi  oldukça başarılı bir şekilde filme uyarlanmış. Sadece Japon ana karakterin Scarlett Johansson olarak filmde karşımız açıkması köklerinden az biraz uzaklaşmış olduğunu gösteriyor.

Bilim kurgu ve aksiyon filmlerini sevmiyorsanız filmden uzak durmanızda fayda var. Filmde gözlemlediğim bir başka noktada sevgililerini yanlarında sürüyen bir çok izleyicinin film sonrası baya papara yediği :). Filmde varoluş ve etik kavramlar üzerine de göndermeler bulunuyor. Hayatı sorgulayabileceğiniz anlar da karşınıza çıkıyor. Sonuçta Japon animesi geçen yıllar boyunca Heidi den Voltron lardan Miyazaki nin başyapıtlarına bir evrim geçirdi. Filmler artık sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor.

Son olarak filmin her anından keyif aldığımı söyleyebilirim. Sıkıldığım veya bu sahnesi de olmasın dediğim bir ana filmde denk gelmedim. Animesini izlememiş olsanız bile filme bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle baş rol oyuncusu muhteşem Scarlett in de hayranıysanız kaçırmamanız gereken bir film Kabuktaki Hayalet, Ghost in the Shell…

imdb linki > http://www.imdb.com/title/tt1219827/

null
Son Karar8.5
Görselleri ile öne çıkıyor aksiyonu ile izleyiciyi kendine çekiyor, kaçırmayın.
8.5

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)