Nintendo yeni konsol Switch inceleme

Nintendo yeni konsol Switch inceleme

Nintendo Japonya nın en eski ve dünyaca bilinen firmalarından biri. Geçmişi o kadar eskiye dayanıyor ki eminiz ki çoğunuz kurulduğu tarihi duyunca şaşıracaksınız. Teknoloji, eğlence ve oyun devi olan firma 1889 yılında Kyota Japonya da kurulmuş. İlk çıkışı oyun kartları üzerine olsa da şu anda milyarlarca dolarlık bir eğlence sektörünü yönetiyor.

Nintendo Switch, firmanın eğlence ve oyun dünyasına getirmeye çalıştığı yeni inovasyonların bir parçası olarak doğmuş durumda. İlk el konsolundan, harekete duyarlı Wii ev konsoluna, gerçek 3 boyutlu el konsolundan ilk vr oyun makinasına kadar bir çok yenilik firma tarafından oyun severlerle buluşmuş durumda. Mart başında satışa sunulan Nintendo Switch ise hem el konsolu hem de ev oyun konsoluna bir arada sahip olmak isteyen oyuncular için bulunmaz bir cevher.

Öncelikle Nintendo yu yakından tanıyanlar firmanın hardwareden daha çok yeni oynanışlar ve oyun kalitesi üzerine odaklandığını bilir. Yeni konsol da bu neslin öne çıkan Ps4 Pro ve Xbox One S gibi ev konsolları ile güç açısından baş edemeyecek güçlükte. Hardware olarak Nvidia nın Shield Tv lerde kulladığı Tegra çipinin modifiye edilmiş halini kullanan ve 4 gb ram e sahip bir konsol Switch. Belirttiğimiz gibi asıl odak ev konsolundan ziyade el konsolu. El konsolu olarak kullanıldığında 720p oldukça kaliteli yaklaşık 6 inç ekrana sahip. 3 saat kullanım ömre sahip pili ve usb-c bağlantısı ile yedek güç bankları ile kullanıma uygun hali ile uzun saatler portatif oyun keyfi sunuyor.

Paketde gelen ve el konsolunun oturtulduğu dock ile ise, 1080p hdmi üzerinden görüntü veren ve  el konsolunun kullandığı işlemci ve grafik çipi gücünü arttıran yapıya sahip. Ama maalesef ki 1080p ile verdiği performans el konsoluna göre hayal kırıklığına sebep oluyor. Oyunlarda fps düşüşleri 1080p çözünürlükte oldukça göze batıyor.

Konsolun diğer bir yeniliği ise joy-con adı verilen kontrollerinde gizli. El konsolu iken ekranın sağ ve soluna monte edilen iki kumandaya sahip. Bu da çoklu oyun oynamak oyuncular için 2 ayrı yeni titreşim teknolojisine sahip kumandaya paketle sahip olabiliyorsunuz anlamına geliyor. Her 2 kontrol cihazı da oldukça kibar ve küçük tasarıma sahip. Konsola takılarak şarj edildiğini de ayrıca belirtelim.

Switch, Ps4 ve Xbox One dan güç olarak düşük olsa da Nintendo nun bir önceki konsolu Wii U dan bi tık daha güçlü. Peki güç güç dedik oyunlar nasıl?

Switch ile aynı andaWii U için de satışa sunulan yeni Zelda oyunu Legend of Zelda Breath of the Wild gelmiş geçmiş en yüksek skor alan oyunlar arasına girdi. Şu anda 1.lik ve 2.lik arasında dolaşıyor. Oyun çizgi film tarzı grafikleri son yılların popüler oyun tarzı açık dünya oynanışla birleştiriyor. Rol yapma tarzındaki oyun konsol sahiplerinin kaçırmaması gereken bir oyun.

Joy – Con ların hareket sensörü ve titreşimini kullanan 1-2 Switch çoklu oyun oynamak isteyen oyuncular için birebir. Konsolun bir diğer çıkış oyunu ve Zelda alan oyuncuların kaçırmaması gereken diğer bir oyun ise saniyede 60 kare oynanış ve oldukça güzel grafiklerle göz dolduran Fast Neo RMX. Wipeout ve F-Zero tarzı oyunları seven oyuncular tek başlarına ve arkadaşları ile oldukça keyifli zaman geçirebilirler.

Güzel yanlarından bahsetmişken konsolun en zayıf yanı az sayıdaki çıkış oyunları ve 2017 de çıkacak iki elin parmağı kadar az sayıdaki oyunları. Nintendo kendi çıkardığı oyunlar dışında maalesef ki büyük oyun geliştiricileri küstürdüğünden dolayı oyun desteği oldukça az olan bir firma. Bunun en büyük sebebi de Nintendo konsol alan oyuncuların diğer platformlarda da çıkmış olan oyunlar için her zaman Sony ve Microsoft konsollarını tercih etmesi.

Şu an için 1.5 milyon konsol satışına ulaşan Switch, 2017 için Nintendo fanı değil iseniz almanız gereken bir konsol değil. Yıl sonuna doğru konsolun satışlarının durumuna göre oyun geliştiricilerini ne kadar etkilediğinin takip edilerek alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ama konsolun başarılı olacağı el konsolu olarak da kullanılabilmesinden şimdiden belli.

Son olarak Amazon de ve fr den şu anki döviz kuru ile vergiler ve postalama ücreti dahil 1300 Tl ye konsolu alabileceğinizi de belirtelim (Eğer stoklarda bulabilirseniz).

Amazon De link =>

https://www.amazon.de/gp/product/B01M6ZGICT/ref=oh_aui_detailpage_o00_?ie=UTF8&psc=1  

Nintendo yeni konsol Switch inceleme

 

null
Son Karar8.5
El konsolu olarak 10 puan, Ev konsolu olarak 7 puan, Oyun sıkıntısı olabilir almadan önce izlemek lazım...
8.5

Sosyal Medyada Paylaş!

cloud squall

cloud squall

her oyuna başlayan hiç bir oyunu bitirmeyen :)